Benzema dhe Vinicius Jr: Partneriteti sulmues më i frytshëm në La Liga, Real Madridi vuante për një dyshe si kjo

Sports

Vinicius Junior e ka plotësuar këtë sezon partnerin e tij në sulm, Karim Benzema, pasi dy yjet e Real Madridit kanë shënuar 58.8 për qind të golave të ekipit në të gjitha garat këtë sezon.

Benzema ka gjetur rrjetën 18 herë, ndërsa Vinicius ka shënuar 12 gola, me dy sulmuesit duke u bërë dyshja më e frytshme sulmuese e Los Blancos që nga sezoni 2015/16, kur Cristiano Ronaldo shënoi 23 gola dhe francezi shtoi 15 të tjerë në sezonin e drejtuar nga Rafa Benitez.

Në dy sezonet e ardhshme, dyshja sulmuese e Real Madridit shënuan 26 dhe 23 gola respektivisht, me Marco Asensio që ishte golashënuesi i dytë i Los Blancos në këtë pikë në sezonin 2017/18 me shtatë gola.

Mbështetja në Benzema

Pas largimit të Ronaldos, Benzema u përpoq të mbushte boshllëkun e lënë nga CR7 dhe shënoi respektivisht 30, 27 dhe 30 gola në tre sezonet e ardhshme, por ai nuk kishte një partner sulmues që mund të plotësonte dhe të bëheshin të frikshëm.

Benzema ka qenë golashënuesi më i mirë i Real Madridit në këtë pikë të sezonit në katër sezonet e fundit (18, 12, 16 dhe 11 gola), por asnjë lojtar nuk e ka regjistruar numrin e 12 golave ​​të Vinicius Jr, me Gareth Bale që afrohet me 10 gola të shënuara në pjesën e parë të sezonit 2018/19.

Ndërkohë, Benzema ka regjistruar tetë asistime dhe Vinicius ka kontribuar me shtatë të tjera këtë sezon, ndërsa njërin nga dy sulmuesit që ka shënuar golin hapës në 10 nga 23 ndeshjet e Real Madridit deri më tani, me francezin që e ka bërë këtë në shtatë raste dhe brazilianin tre herë. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *