Pse Jorginho e jo Messi ose dikush tjetër e meriton ‘Topin e artë’ të vitit 2021

Kur lista e ngushtë për kandidatët për Topin e Artë të këtij viti u zbulua javën e kaluar, shumë tifozë, me të drejtë, u tronditën dhe u tmerruan që emri i Federico Chiesa ishte lënë jashtë.

Sidoqoftë, edhe nëse anësori i Juventusit dhe Italisë do të ishte përfshirë në listën e 30 lojtarëve, ai është ende larg meritimit për të qenë në top 3, e lëre më ta fitojë atë.

Në vend të kësaj, vlerësimi si lojtari më i mirë i vitit në botë i takon shokut të skuadrës së Chiesa , Jorginho të Chelsea, shkruan 24shi.

Më poshtë janë 5 arsyet pse ish -mesfushori i Napolit meriton të fitojë Topin e Artë.

1) Pjesë përbërëse e skuadrës fituese të Chelsea në Ligën e Kampionëve

Jorginho jo vetëm që filloi 12 nga 13 ndeshjet e Chelseat gjatë rrugëtimit për të fituar titullin e dytë të klubit në konkurrencën kryesore të klubeve në Evropë, ai gjithashtu ishte kapiteni i skuadrës dy herë gjatë asaj.

Lojtari vetëm nuk arriti ta bëjë atë një numër me fat 13 nga 13, kjo ndodhi sepse ai u pezullua në ndeshjen e kthimit të Raundit të 16 -të kundër Atletico Madrid për shkak të akumulimit të shumë kartonave të verdhë.

Por përveç asaj ndeshje të vetme, ai filloi çdo lojë nga filli dhe kurrë nuk luajti më pak se 65 minuta.

Në fakt, ai luajti plot 90 minuta në të gjitha ndeshjet të nokaut fazës.

Asnjë lojtar tjetër i Chelseat nuk grumbulloi më shumë minuta sesa mesfushori italian i lindur në Brazil.

Gjatë rrugës për të ngritur kupën, vetëm portieri Edouard Mendy, ka bërë disa minuta më shumë në fushë dhe të dy ata luajtën pak më shumë se 1.000 minuta.

2) Italia nuk do ta kishte fituar kurrë Euro 2020 pa Jorginho

I njëjti model përsëritet kur shikohet rëndësia e tij për Italinë e Roberto Mancini kur fitoi Kampionatin Evropian verën e kaluar.

Jorginho ishte edhe një herë lojtari kryesor i fushës me më shumë minuta në fushë në të gjithë kompeticionin, duke filluar të shtatë ndeshjet e Italisë, duke u larguar nga loja vetëm një herë pas 75 minutash kundër Uellsit në ndeshjen e pa vlerë të fazës së grupeve kur veçmë ishin të plasuar në nokaut fazë.

Trajneri Mancini bënte shumë ndryshime me ekipin e tij, të gjithë ishin në rradhë për të qenë të zëvendësuar, përveç Donnarumma dhe Jorginho lojtar kyç dhe të domosdoshëm.

Jorginho i cili vrapoi distancën më të madhe nga të gjithë lojtarët në UEFA Euro 2020, përfshirë Kalvin Phillips të Anglisë, i cili doli i dyti. Ish -mesfushori i Hellas Verona regjistroi një saktësi mahnitëse 93% të pasimeve dhe kompletoi 497 pasime gjatë turneut, më shumë se çdo mesfushor tjetër, i dyti në përgjithësi pas mbrojtësit të Spanjës, Laporte.

3) Paragjykimi në favor të golashënuesve dhe asistuesve duhet të marrë fund

Rezultati i një ndeshje futbolli, natyrisht, matet përfundimisht nga ajo se cila skuadër shënon më shumë gola. Dhe është e natyrshme që me rezultate të ulta të lojës i lejon golashënuesve të mbajnë pjesën më të madhe të vëmendjes. Sidoqoftë, është reduktuese dhe arkaike gjithmonë të matësh se kush është lojtari më i mirë vetëm me ato parametra.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur merret parasysh rëndësia e portierëve dhe mbrojtësve qendrorë për ekipet fituese të titullit si në nivel klubi ashtu edhe në atë ndërkombëtar. Dhe duhet të shtrihet edhe te mesfushorët të cilët nuk shënojnë dhe asistojnë, siç është Jorginho, i cili ka ofruar cilësi të paçmueshme që çon në trofe.

Jorginho është truri pas lojës së ndërtuar, i cila në mënyrë të pashmangshme gjen hapësirat dhe lëvizjet e lojtarëve, të cilat pastaj çojnë në asistime dhe gola. Ai është zemra e skuadrës që dikton ritmin me të cilin ekipet e tij dominojnë kundërshtarët e tyre. Në mbrojtje, njeriu i Chelsea është një pikë referimi për shokët e tij të skuadrës kur interpretojnë rolet e tyre pozicionuese në fushë.

Dhe kjo u bë e qartë vitin të kaluar si te Chelsea (veçanërisht pasi Thomas Tuchel mori drejtimin) ashtu edhe te Italia në Kampionatin Evropian.

4) Asnjë mesfushor italian nuk e ka fituar atë që nga Gianni Rivera në 1969

Kur Roberto Baggio e fitoi Topin e Artë te Juventusi në 1993, ‘Bishti Hyjnor’ kishte përfunduar zhvendosjen e tij pozicionale në fushë si sulmues, kështu që ai nuk kualifikohet si mesfushor. Deri në kohën kur legjenda e Milanit, Gianni Rivera fitoi çmimin, ai kishte luajtur në çdo pozicion të mesfushës.

Që atëherë, asnjë mesfushor italian nuk e ka fituar këtë çmim prestigjoz, as Andrea Pirlo në 2006, kur Fabio Cannavaro fitoi. Topi i Artë iu dha në vitin 1969 Gianni Riverës i cili kishte ndihmuar Milanin e tij të dashur të fitonte Kupën Evropiane/Ligën e Kampionëve. Në 1993 iu dha Roberto Baggio për shfaqje të jashtëzakonshme që çuan Juventusin e tij në lavdi në UEFA Kup.

Fabio Cannavaro u nderua për sjelljen e lavdisë për Azzurri në 2006 në Kupën e Botës në Gjermani. Asgjë nga Franco Baresi, Gigi Buffon, Paolo Maldini, Alessandro Del Piero, Pirlo ose Francesco Totti nuk e kan fituar.

Në 2021, Jorginho ishte lojtari më vendimtar për Italinë dhe Chelsea kur fitoi përkatësisht Kampionatin Evropian dhe Ligën e Kampionëve, duke barazuar arritjet e legjendave më lart, por duke e bërë këtë në një sezon. Jorginho nuk është një lojtar më i mirë se Roberto Baggio ose Gianni Rivera, por krahasimet ndihmojnë kur kontekstualizoni arritjet.

5) Asnjë lojtar tjetër nuk meriton të fitojë Topin e Artë – Madje as Lionel Messi

Të gjithë e dim se çfarë di të bëj Leo Messi në fushë

Duhet të pajtohemi me nocionin se çmimet duhet të bazohen në meritat e arritjeve, jo në vlerësimin e talentit. Lionel Messi nuk arriti asgjë në 12 muajt e fundit që eklipson nga distanca atë që Jorginho arriti gjatë së njëjtës periudhë. Nëse nuk mendoni se përfundimi i tretë në La Liga është një arritje shumë më e jashtëzakonshme sesa fitimi i Ligës së Kampionëve, ose fitorja e Copa America më e madhe se ajo e Italisë në EURO 2020 ku skuadra e Jorginhos fitoi ndaj skuadrave si Zvicra, Belgjika, Spanja dhe Anglija./24sport

@NimaTavRood

شیئر کریں

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *