Baba i futbollit Evropian Sir Alex Ferguson nuk ka dyshime: “Ky lojtar duhet të fiton Topin e Artë”

Gara për Topin e Artë është e gjallë – dhe mund të jetë një nga më interesantet në vitet e fundit.

Karim Benzema, Lionel Messi, Jorginho dhe Robert Lewandowski janë disa nga emrat në kornizë.

Por edhe Cristiano Ronaldo po bën një rast për veti.

Legjenda Portugeze shënoi një hat-trick të 58-të në karrierë këtë javë, dhe këtë vit ai ka thyer rekorde të tjera në kërkim të Topit të Artë numër 6.

Ky hat-trick- mund të ndryshojë punët për Ronaldo, siç bëri në 2013 kur sulmuesi i atëhershëm i Real Madridit bëri një hat -trick kundër Suedisë për ta ndihmuar atë të fitonte një garë të ngushtë me Messin dhe Franck Ribery.

“Unë gjithmonë kam premtuar se do të doja gjithnjë të bëj më shumë,” tha Ronaldo pas kualifikueses së Portugalisë në Kupën e Botës kundër Luksemburgut.

“Është në ADN -në time.

Detyra e tij e ardhshme është të largohet me çmimin fitues me 29 nëntor, dhe ti bashkohet repertoarit që ka në shtëpi është ajo që do të gjejë një shtëpi së bashku me shtatë tituj të Ligave, pesë Liga të Kampionëve, një EURO 2016, një Kupë të Ligës së Kombeve, pesë çmime të Topit të Artë, katër Këpucë të Arta dhe dy kurora FIFA The Best.

“Cristiano e meriton atë,” tha Sir Alex Ferguson .

“Këtë vit ai ka thyer rekord pas rekordi.”

Ferguson ndoshta nuk e ka gabim

Ronaldo është bërë golashënuesi më i lartë në Ligën e Kampionëve, si dhe golashënuesi më i madh ndërkombëtar i të gjitha kohërave.

Edhe ato shenja u tejkaluan në vitin 2021, me 36-vjeçarin ai arrin të kalon Pele dhe Josef Bican si golashënuesit më të lartë të përgjithshëm në historinë e futbollit.

Ronaldo tani është vetëm pesë gola larg kalimit të 800 golave në karrierë.

Ai është gjithashtu i vetmi njeri që ka qenë ndonjëherë golashënuesi më i mirë në Premier League, LaLiga Santander dhe Serie A./24sport

شیئر کریں

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *